Wrocław – Cmentarz żołnierzy polskich przy ulicy GrabiszyńskiejCmentarz ten powstał w latach 1968-1970 na wzgórzu przy ul. Grabiszyńskiej (dzielnica Oporów). Usypano je we wcześniejszych latach z gruzów i odpadków pozostałych po obronie miasta w 1945 r. oraz kamieni nagrobnych z likwidowanych niemieckich cmentarzy. Przeniesiono tam zwłoki polskich żołnierzy z innych mniejszych nekropolii, m.in. pobliskiego cmentarza komunalnego na ul. Grabiszyńskiej.  Mogiły uporządkowano w cztery kwatery. Każdy z 600 grobów zdobią stylizowane miecze grunwaldzkie. Wbrew nazwie nie spoczywają tu wyłącznie żołnierze. W kwaterze pierwszej pochowano żołnierzy września 1939 r., którzy zmarli w lazaretach obozów jenieckich na Dolnym Śląsku. Kwatera druga to miejsce spoczynku żołnierzy II Armii WP poległych w 1945 r. W kolejnej umieszczono groby żołnierzy powstania warszawskiego i robotników przymusowych. W kwaterze czwartej zlokalizowano groby więźniów wrocławskich filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, ekshumowanych z mogił zbiorowych.

Krzysztof Ruchniewicz

Szczyt wzgórza ozdobiono monumentalnym pomnikiem (według projektu Łucji Skomorowskiej), ukończonym w 1979 r. Składają się nań ponad dwudziestometrowe płyty, przypominające husarskie skrzydła, ozdobione scenami batalistycznymi z 1939 i 1945 r. 

Krzysztof Ruchniewicz


Wrocław – Cmentarz żołnierzy polskich przy ulicy Grabiszyńskiej


ul. Grabiszyńska, WrocławDojazd: koleją (rozkłady jazdy na www.pkp.pl); plan Wrocławia dostępny m.in. na stronie www.wroclaw.pl.

Projekt i realizacja: