Berlin-Wannsee – Dom Konferencji w Wannsee – Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej w Berlinie


20 stycznia 1942 r. w willi nad jeziorem Grosse Wannsee, na zaproszenie szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy spotkali się przywódcy SS i wysocy urzędnicy niemieckich ministerstw, aby omówić plan wymordowania europejskich Żydów. W rezultacie tej w całości protokołowanej konferencji urzędnicy wyrazili gotowość współpracy przy programie ludobójstwa i zgodę na podporządkowanie się w tej kwestii dyrektywom SS. Przedstawiciel administracji okupacyjnej w Generalnym Gubernatorstwie zaproponował w pierwszej kolejności wymordowanie Żydów polskich, co było całkowicie po myśli SS.

Christoph Kreutzmüller

Miejsce Pamięci zostało otwarte w 1992 r. – w 50. rocznicę konferencji w Wannsee. Stała ekspozycja pod tytułem „Konferencja w Wannsee i Zagłada Żydów europejskich” przedstawiała wyczerpująco historyczne tło, treść i uczestników konferencji i pokazywała utworzone przez Niemców obozy koncentracyjne i ośrodki zagłady w Polsce.

Od stycznia 2006 r. prezentowana jest pod tym samym tytułem nowa ekspozycja stała, która odpowiada  dzisiejszemu stanowi badań. Na piętrze znajdują się biblioteka i pomieszczenia seminaryjne. Miejsce pamięci oferuje obszerny program edukacyjny, do którego poza oprowadzaniem należą seminaria tematyczne.                                                                                      

W programie są również imprezy dokształcające dla polskich nauczycieli. Oprowadzanie i seminaria mogą odbywać się po polsku. Na stronie internetowej prezentowana jest oferta edukacyjna, katalog biblioteki oraz najważniejsze dokumenty – m.in protokół konferencji.

Christoph Kreutzmüller


Berlin-Wannsee – Dom Konferencji w Wannsee – Miejsce Pamięci i Edukacji Historycznej w Berlinie


Gedenk- und Bildungsstätte Haus der Wannsee-Konferenz Am Großen Wannsee 56/58 14109 Berlin


tel. +49 30 80500 10


http://www.ghwk.de


info@ghwk.de


Czynne: stała ekspozycja codziennie w godz. 10:00-18:00; medioteka poniedziałek-piątek 10:00-18:00.


Wstęp: wolny; terminy jedno- i kilkudniowych programów oświatowych do uzgodnienia.


Projekt i realizacja: