Ahlem – Miejsce Przestrogi i Pamięci


Na terenie założonego w 1893 r. renomowanego Izraelickiego Zakładu Wychowawczego, w którym żydowska młodzież mogła uczyć się zawodów rolniczych i rzemieślniczych, w latach 1941-42 gestapo założyło „dom żydowski” (Judenhaus) i zbiorczy obóz deportacyjny. Po deportacji Żydów z Hanoweru i okolicy Gestapo umieściło w tym budynku „policyjne więzienie zastępcze”. Wśród więźniów dominowali robotnicy przymusowi, których aresztowano za najmniejsze przewinienia. Niektórzy z nich zostali skazani na śmierć. Wprawdzie skazańcy najczęściej transportowani byli do KZ Neuengamme, jednak również w Ahlem zamordowano co najmniej 400 osób.

Christoph Kreutzmüller

Po zakończeniu wojny budynek służył jako szkoła. W jego piwnicach w 2004 r. zostało otwarte miejsce pamięci, dokumentujące skomplikowaną, wielowątkową historię Ahlem. Przedstawione zostały aspekty życia gminy żydowskiej i historia Izraelickiego Zakładu Wychowawczego oraz ich znaczenie dla budowy państwa Izrael. Zaprezentowana jest również funkcja budynku jako zbiorczego obozu deportacyjnego i więzienia gestapo.

W ramach pracy zespołu miejsca pamięci oferowane są tematyczne oprowadzania i jednodniowe projekty. 

W następnych latach miejsce pamięci w Ahlem ma być rozbudowane na centralny ośrodek w regionie Hannover. W tej chwili odbywa sie konkurs co do nowego kształtu miejsca. Projekt, który wygrał konkurs architektoniczny, zostanie zrealizowany do 2014 roku.

Christoph Kreutzmüller


Ahlem – Miejsce Przestrogi i Pamięci


Heisterbergallee 8, 30453 Hannover


+49 511 61622245


+49 (0)511 616 232 29


http://www.gedenkstaette-ahlem.de/


gedenkstaette@region-hannover.de


Oprowadzanie (również grup) po kontakcie telefonicznym. poniedziałek, sobota - zamknięte wtorek - środa 10 - 17 czwartek 10 - 19 piątek 10 - 14 niedziela 11 - 17


Wstęp: wolny


Dojazd: S-bahn 10 kierunek Ahlem, przystanek Ehrhartstraße.

Projekt i realizacja: