Berlin – Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu


W obszernym budynku Głównego Dowództwa Armii (Oberkommando des Heeres) wysocy oficerowie Wehrmachtu, którym przewodził Claus Schenk Graf von Stauffenberg, planowali odsunięcie Hitlera od władzy. Ponieważ nie powiódł się zamach, przeprowadzony 20 czerwca 1944 r. w położonej w Kętrzynie w Prusach Wschodnich (Mazury) głównej kwaterze „Wilczy Szaniec”, nie udał się również planowany pucz. Czterech oficerów, w tym von Stauffenberg, jeszcze tej samej nocy stracono na dziedzińcu Bloku Bendlera (zwanego tak od nazwiska architekta). Ok. 200 innych uczestników zostało oskarżonych i w poniżających procesach osądzonych przez Trybunał Narodowy Rzeszy. Większość z nich została skazana na śmierć i stracona w Plötzensee.

Christoph Kreutzmüller

W 1953 r. dziedziniec Bloku Bendlera został przekształcony w miejsce pamięci. Wystawa upamiętniająca wydarzenia 20 czerwca otwarta została w 1969 r. W 1989 r. znacznie ją rozszerzono. W ekspozycji na II piętrze budynku, gdzie znajdował się gabinet von Stauffenberga, uczczony jest nie tylko opór wojskowych, ale również pamięć wszystkich osób i grup w Niemczech, które przeciwstawiały się nazistowskiemu reżimowi. Ten temat uzupełniają wystawy czasowe i projekcje filmowe. Zwiedzanie z przewodnikiem, ale także specjalne seminaria umożliwiają pogłębiony wgląd w motywy i możliwości działania członków ruchu oporu.

Christoph Kreutzmüller


Berlin – Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu


Gedenkstätte Deutscher Widerstand Stauffenbergstr. 13/14 10785 Berlin


tel. +49 30 2699 50 00


Fax: +49-30-26 99 50 10


http://www.gdw-berlin.de


sekretariat@gdw-berlin.de


Czynne: poniedziałek-środa, piątek 9.00-18.00; Czwartek: 9.00-20.00; sobota-niedziela i święta 10.00-18.00.


Wstęp i opieka pedagogiczna: bezpłatne.


www.gdw-berlin.de (strona zawiera też link w trzech językach do wystawy grupy studentów niemieckich, francuskich i polskich, która przedstawia m.in. grupę oporu skupioną wokół Helmuta Jamesa hrabiego von Moltke z „Krzyżowej” (tzw. Kreisauer Kreis), jak również działalność polskiej Armii Krajowej. Link również do Miejsca Pamięci Plötzensee i Blindenwerkstatt Otto Weidt).

Dojazd: Bus M29 (przystanek "Gedenkstätte Deutscher Widerstand")

Bus M48 (przystanek "Kulturforum", 5 minut pieszo)

U-Bahnstation Kurfürstenstraße (10 minut)

S- und U-Bahnstation Potsdamer Platz (10 minut pieszo)

Projekt i realizacja: