Zwierzyniec – obóz przejściowyMiejscowość w powiecie zamojskim. W 1940 r. w Zwierzyńcu został zorganizowany obóz przejściowy dla robotników przymusowych, a w grudniu 1942 r. obóz przesiedleńczy, w którym przetrzymywano Polaków wysiedlanych z terenów powiatów: tomaszowskiego, zamojskiego i biłgorajskiego. Obóz funkcjonował do jesieni 1943 r., przeciętnie przebywało w nim ok. 15 tys. osób. Ogółem przeszło przezeń około 24 tysięcy osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozie ludność selekcjonowano: do obozów koncentracyjnych (Majdanek bądź Auschwitz) lub do wyjazdu na roboty przymusowe do Niemiec. Osoby niezdolne do pracy (dzieci i starców) wywożono na tereny Mazowsza. 

Tadeusz Rutkowski

Obecnie w miejscu obozu znajduje się pomnik oraz konsekrowany w 1980 r. kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. W kościele znajduje się ściana pamięci narodowej, a jego główny ołtarz nawiązuje do dzieci – ofiar obozu. Na miejscowym cmentarzu pochowano osoby zmarłe i zamordowane w obozie.

Tadeusz Rutkowski


Zwierzyniec – obóz przejściowy


Zamojska 31, 22-470 ZwierzyniecDojazd: Zwierzyniec leży przy drodze 858, ok. 21 km na północny wschód od Biłgoraja i ok. 11 km na południe od Szczebrzeszyna. Dojazd koleją: rozkłady jazdy dostępne na www.pkp.pl.

Projekt i realizacja: