Jeziorko k. Łomży – pomnik ofiar egzekucjiWieś Jeziorko w latach 1941-1945 stała się miejscem masowych egzekucji członków ruchu oporu oraz więźniów przywożonych z niedalekiej Łomży. Najbardziej przejmującą zbrodnią były wydarzenia z 15 lipca 1943 r., kiedy gestapo i żandarmeria aresztowały i w bestialski sposób zamordowały przedstawicieli inteligencji łomżyńskiej oraz ich rodziny. Według późniejszych zeznań mieszkańców wsi zmuszonych do uprzedniego przygotowania dołów na ciała: „na oczach matek wrzucano dzieci do przygotowanego rowu, a między nie granaty ręczne. Matki patrzyły [...] te, które krzyczały bito [...] przejechali po szeregu karabinem maszynowym i zarazem grzebali niedobite [...] obleli ich czymś przed egzekucją, tamci zaś wydali zbiorowy, straszny, zwierzęcy krzyk”.

Mikołaj Morzycki-Markowski

Miejsce bestialskiego mordu upamiętnione jest pomnikiem z wmurowaną tablicą informującą o ofiarach. Monument jest również poświęcony pamięci 130 osób – mieszkańców z domu starców w Łomży rozstrzelanych w tym samym miejscu w 1943 r.

W lesie giełczyńskim ustawiono później trzy pomniki (w trzech głównych miejscach dokonywania egzekucji) i pamiątkowy głaz ufundowany w 1973 roku przez Żydów – łomżyniaków z Izraela. Według dostępnej i zachowanej szczątkowej dokumentacji w Giełczynie poniosło prawdopodobnie śmierć około 12 tysięcy ofiar – 7 tysięcy Żydów i 5 tysięcy Polaków.

Mikołaj Morzycki-Markowski


Jeziorko k. Łomży – pomnik ofiar egzekucji


Jeziorko k. Łomży


http://www.jeziorko.canonia.pl/Dojazd: Łomża leży na skrzyżowaniu dróg krajowych 61 i 64; dojazd koleją: rozkłady jazdy na www.pkp.pl; zdjęcie pomnika na stronie www.lomza.friko.pl/galeria/pomniki.htm.

Projekt i realizacja: