Kraków – Krzesła-pomniki na Placu Bohaterów GettaPlac Bohaterów Getta (dawniej Plac Zgody) na krakowskim Podgórzu odegrał tragiczną rolę w eksterminacji Żydów. Miejsce to, w samym sercu getta, było ostatnim przystankiem dla mieszkańców krakowskiej dzielnicy żydowskiej przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, tu odbywały się apele i selekcje, tu spędzano wysiedlanych z Krakowa Żydów.

Róża Kochanowska

Wydarzenia te zostały upamiętnione w 2005 r. wielkim założeniem pomnikowym, obejmującym cały plac. Inspiracją dla projektantów był fragment wspomnień Tadeusza Pankiewicza, właściciela sąsiadującej z placem Apteki „Pod Orłem” i jedynego aryjskiego mieszkańca getta: „Na placu Zgody niszczeje nieprzeliczona ilość szaf, stołów, kredensów i innych mebli, przenoszonych nie wiadomo po raz który z miejsca na miejsce”.


Artyści ustawili na placu 33 rzeźby krzeseł z metalu oraz 37 mniejszych kopii dużych krzeseł, na których może usiąść każdy. Symbolizują one tragedię mieszkańców getta, po których zostały tylko meble oraz ich ostatnią drogę. Ustawione w rzędach krzesła-pomniki na środku placu skierowane są w stronę apteki (poza trzema zwróconymi w stronę ulicy Lwowskiej, gdzie zachował się fragment muru getta). Pozostałe, mniejsze krzesła okalają pomnik i skierowane są do środka placu.


W brukowanej nawierzchni placu symbolicznie zaznaczona została linia muru getta w taki sposób, aby moment przekroczenia jego granicy można było poczuć w sposób fizyczny, drżeniem kół samochodu na „kocich łbach”.


W usytuowanym na placu budynku dawnego dworca autobusowego wydzielono tzw. miejsce zadumy, niewielkie pomieszczenie służące refleksji odwiedzających.


Corocznie w rocznicę ostatniej selekcji, która miała miejsce 13 marca 1943 r. podczas likwidacji krakowskiego getta, z placu wyrusza Marsz Żywych.

Róża Kochanowska


Kraków – Krzesła-pomniki na Placu Bohaterów Getta


Plac Bohaterów Getta, KrakówPlac Bohaterów Getta


Mapa miasta na www.krakow.pl.


Dojazd.

Projekt i realizacja: